2009-03-04 19:31:23

Małe projekty

Definicja beneficjenta
W przypadku małych projektów - osoby fizyczne zameldowane na obszarze działania LGD lub posiadające siedzibę na obszarze działania LGD, jeśli prowadzą działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne związków wyznaniowych i kościołów, posiadające siedzibę na obszarze działania LGD lub działające na obszarze LGD.

Poziom dofinansowania
W przypadku małych projektów wysokość pomocy na projekt nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 25 000 zł. Poziom dofinansowania dla danego beneficjenta nie może przekroczyć w okresie programowania kwoty 100 000 zł (25 616,1 euro). Równowartość kwoty wyrażona w euro ma charakter indykatywny.
Kryteria wynikające z Lokalnej Strategii Rozwoju

Przedsięwzięcie I Krajobraz wsi świętokrzyskiej

Finansowane będą operacje dotyczące:

a) renowacji, zabezpieczenia i oznakowania pomników przyrody, odkrywek geologicznych i innych cennych obiektów i miejsc,

b) budowy, odbudowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją, zagospodarowanie lub oznakowanie obiektów małej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej m.in. szlaków turystycznych, punktów widokowych, miejsc wypoczynkowych i biwakowych, tras narciarstwa biegowego i zjazdowego, tras rowerowych, szlaków konnych, ścieżek spacerowych i dydaktycznych,

c) odbudowy, renowacji, restauracji albo remontu lub oznakowania obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub objętych ewidencją zabytków,

d) remontu lub wyposażenia istniejących muzeów lub innych obiektów pełniących ich funkcje,

e) promowania, zachowania, odtworzenia, zabezpieczenia lub oznakowania cennego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i krajobrazowego, w szczególności obszarów objętych poszczególnymi formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000.

f) udostępniania urządzeń i sprzętu z wyłączeniem środków transportu napędzanych mechanicznie,

g) zagospodarowania przestrzeni publicznej, z wyłączeniem pasów drogowych dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Wsparcie otrzymają operacje, których dofinansowanie ze środków PROW na lata 2007-2013 nie przekroczy 25 tys. zł.

Przedsięwzięcie II Zabytki wsi świętokrzyskiej

Finansowane będą operacje dotyczące:

a) przygotowania i wydania folderów oraz innych publikacji informacyjnych i promocyjnych dotyczących obszaru LSR,

b) przygotowania lub zmodernizowanie stron Internetowych promujących region, związanych tematycznie z ofertą turystyczną obszaru objętego LSR,

c) utworzenia lub zmodernizowania punktów informacji turystycznej, bazy informacji turystycznej.

Wsparcie otrzymają operacje, których dofinansowanie ze środków PROW na lata 2007-2013 nie przekroczy 25 tys. zł .

Przedsięwzięcie III Wieś świętokrzyska tętniąca życiem społeczno-kulturalnym

Finansowane będą operacje dotyczące:

a) organizacji szkoleń i innych przedsięwzięć edukacyjnych i warsztatowych służących podniesieniu aktywności społecznej mieszkańców;

b) organizacji imprez kulturalnych, promocyjnych, rekreacyjnych lub sportowych związanych z promocją walorów LSR;

c) rozwoju aktywności społeczności lokalnej, w tym poprzez:

- promocję i organizację lokalnej twórczości ludowej, kulturalnej i artystycznej z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz przyrodniczego,

- promocję i organizację aktywnego trybu życia mieszkańców LSR,

- kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów, kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła;

d) remontu połączonego z modernizacją lub wyposażeniem istniejących świetlic wiejskich oraz innych obiektów pełniących ich funkcję oraz zagospodarowanie terenu przylegającego do tych obiektów,

e) organizacji wizyt studyjnych do regionów o podobnym charakterze, w których turystyka stanowi główne źródło dochodu.

W przypadku operacji wymienionych w pkt. od b do d dofinansowywane będą tylko i wyłącznie takie, które wykorzystywać lub nawiązywać będą do lokalnych zasobów kulturowych lub historycznych lub przyrodniczych.

Przedsięwzięcie IV Wieś świętokrzyska aktywna gospodarczo

Finansowane będą operacje dotyczące:

a) organizacji szkoleń i innych przedsięwzięć edukacyjnych i warsztatowych służących podniesieniu aktywności gospodarczej mieszkańców,

b) promocji lokalnej przedsiębiorczości,

c) inicjowania powstawania, przetwarzania lub wprowadzenia na rynek produktów i usług bazujących na lokalnych zasobach, tradycyjnych sektorach gospodarki lub lokalnym dziedzictwie, w tym kulturowym, historycznym i przyrodniczym zwanych dalej "produktami lub usługami lokalnymi", albo podnoszenie jakości takich produktów lub usług przez:

• udział w targach i konkursach produktów lub usług lokalnych,

• promocję produktów lub usług lokalnych,

• uzyskanie certyfikatów i uczestnictwo w systemie jakości,

• budowę, adaptację lub wyposażenie niemieszkalnych obiektów budowlanych wykorzystywanych do tradycyjnego wyrobu produktów lokalnych,

• badanie rynku produktów lub usług lokalnych.

W przypadku operacji wymienionych w pkt. od b do c dofinansowywane będą tylko i wyłącznie takie, które wykorzystywać lub nawiązywać będą do lokalnych zasobów kulturowych lub historycznych lub przyrodniczych.

W zamieszczonym poniżej pliku załączono Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.