2009-03-04 18:00:01

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Cel
Różnicowanie działalności rolniczej w kierunku podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników i małżonków rolników, działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, co wpłynie na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów, promocję
zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich.

Zakres działania

Pomocy udziela się z tytułu podjęcia lub rozwoju działalności w zakresie:
1) usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa;
2) usług dla ludności;
3) sprzedaży hurtowej i detalicznej;
4) rzemiosła lub rękodzielnictwa;
5) robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych;
6) usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem;
7) usług transportowych;
8) usług komunalnych;
9) przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych;
10) magazynowania lub przechowywania towarów;
11) wytwarzania produktów energetycznych z biomasy;
12) rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.

Pomoc może być przyznana, jeżeli:

1) operacja jest uzasadniona pod względem ekonomicznym;
2) operacja spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają zastosowanie do tej operacji;
3) działalność, której dotyczy operacja, zarejestrowana jest w miejscowości należącej do:
- gminy wiejskiej, albo
- gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, albo
- gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców;
4) inwestycje związane z budową, remontem, wyposażeniem, zagospodarowaniem nieruchomości objętych operacją, dotyczą nieruchomości położonych w miejscowościach o których mowa w pkt 3;
5) operacja wiąże się z możliwością zatrudnienia w ramach podjętej albo rozwijanej działalności nierolniczej;
6) gospodarstwo rolne, w którym pracuje beneficjent było objęte, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, płatnościami bezpośrednimi.

Definicja beneficjenta

Osoba fizyczna ubezpieczona na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik.

Forma i wysokość pomocy

Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych operacji. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi w gospodarstwie rolnym, w okresie realizacji Programu, nie może przekroczyć 100 000 zł (25 616,1 euro). Równowartość kwoty wyrażona w euro ma charakter indykatywny.

Poziom pomocy

Poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych operacji.

Kryteria wynikające z Lokalnej Strategii Rozwoju
Wdrażanie Działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej zostało przewidziane Przedsięwzięciu IV Wieś świętokrzyska aktywna gospodarczo.

Finansowane będą operacje osób fizycznych, w wyniku których tworzone będą nowe miejsca pracy. Priorytetowo traktowane będą operacje służące wdrożeniu technologii informatycznych przez ww. podmioty.
W przypadku operacji dotyczących remontu, budowy, modernizacji, przebudowy obiektów handlowych, noclegowych, gastronomiczny dofinansowane będą tylko i wyłącznie takie, których po realizacji operacji wystrój zewnętrzny i wewnętrzny wykorzystywać lub nawiązywać będzie do lokalnych zasobów kulturowych lub historycznych lub przyrodniczych.
W przypadku operacji dotyczących bazy noclegowej wsparcie finansowe będzie udzielane tylko takim podmiotom prowadzącym obiekty, w których jedna łazienka i ubikacja po realizacji operacji przypadać będzie co najwyżej na dwa pokoje gościnne i na każdym poziomie budynku będzie przynajmniej jedna łazienka i ubikacja.

Poniżej zostały zamieszczone dokumenty związane z wdrażaniem Działania Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej z PROW 2007-2013:

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 85, poz. 915),
  • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r.  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 200, poz. 1442).