Projektowanie wnętrz Kielce - dla każego aranżacja wnętrz

ORganizowanie imprez firmowych dla calych rodzin i pracowników

2009-03-26 19:37:49

Czerwony szlak Kuźniaki - Gołoszyce

Święty Krzyż o blasku wschodzącego słońca.
Najbardziej znanym w Górach Świętokrzyskich jest szlak czerwony, noszący imię Edmunda Massalskiego. Na jego trasie znajduje się szereg rezerwatów przyrody oraz najważniejszych atrakcji turystycznych, w tym perła regionu - Św. Krzyż.

Pieszą wędrówkę polecamy rozpocząć w Gołoszycach. We wsi można zwiedzić zabytkowy dwór z połowy XIX w. wraz z osiemnastowiecznym parkiem, w którym rosną wspaniałe drzewa, będące pomnikami przyrody. Znajduje się tu także cmentarz z I Wojny Światowej.
Aleja lipowa w Gołoszycach.
Wędrując w kierunku Św. Krzyża zaraz za wsią Stanisławów zaczyna się Jeleniowski Park Krajobrazowy. Podziwiając malownicze tereny Stanisławowa, Góry Wesołówki oraz przełęczy Karczmarka, dotrzeć można do rezerwatu przyrody Góry Szczytniak. Jest to jednocześnie miejsce początku czarnego szlaku turystycznego, którym można dojść do Nowej Słupi. Opuszczając Górę Szczytniak i kierując się przez przełęcz Jeleniowską, znajdziemy się u podnóża Góry Jeleniowskiej, będącej rezerwatem przyrody. Nieopodal, w miejscowości Jeleniów, można zwiedzić ruiny dworu z I połowy XVIII w., ruiny wzniesionej w XIX w. kaplicy parkowej oraz dawne budynki gospodarcze i mieszkalne dla pracowników folwarcznych.
Puszcza Jodlowa.
Kolejny etap podróży przebiega przez Paprocice, z których przez Kobylą Górę dotrzemy do miejscowość Trzcianka. Kobyla Góra jest miejscem skrzyżowania się szlaku czerwonego z zielonym, którym dojść możemy do Łagowa lub Nowej Słupi. W Trzciance znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych słynących z chłopskiego jadła wyrabianego zgodnie z tradycyjnymi świętokrzyskimi recepturami. Stąd już krok dzielić nas będzie od Łysogór, najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich, które zaczyna się na południowym wschodzie w okolicach Nowej Słupi, a kończy się na północnym zachodzie na przełomie rzeki Lubrzanki. Grzbiet ten ze względu na krajobraz, można umownie podzielić na dwie części: gęsto zalesioną Puszczę Jodłową oraz słabo zalesioną i wyraźnie niższą część zachodnią.
Łysa Góra wszystkich zachwyca swą magią i urokiem. Na szczycie w pierwszej kolejności polecamy zwiedzić Klasztor Misjonarzy Ojców Oblatów NMP i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, która została podarowana Benedyktynom przez Księcia Emeryka.
Relikwia Krzyża Św.
Rocznik „Świętokrzyski" powiada, że: Emeryk polując na jelenie z królem Mieszkiem II w okolicy Kielc miał widzenie anielskie, na skutek którego osobiście udał się na Łysą Górę i klasztorowi ofiarował Święty Krzyż, który nosił. Osoby chcące pokłonić się przed relikwią powinny się wybrać na Św. Krzyż na niedzielną Mszę Św. O godz. 12.00, po której zawsze wystawiana jest Relikwia Krzyża Św. W krypcie klasztoru złożone są szczątki: Jana Oleśnickiego wraz z rodziną, nieznany z imienia i nazwiska zakonnik i Jeremi Wiśniowiecki - słynny z powieści H. Sienkiewicza „Ogniem i Mieczem”.
Oprócz zabytkowych wnętrz i ocalałych pamiątek z przeszłości, w klasztorze należy zobaczyć Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Prześledzimy w nim dzieje świątyni, a pondto zobaczymy pamiątki przywiezione z wypraw misyjnych. Chcącym bliżej poznać jego historię polecamy stronę Internetową www.swietykrzyz.pl .
Drugim obiektem, mieszczącym się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych i przykuwającym każdego uwagę, jest Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego ekspozycja obejmuje działy: archeologiczny, geologiczny, flory parku, fauny bezkręgowej i kręgowej oraz wystawa dotycząca parków krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. Można tu obejrzeć znaleziska, odkryte w trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na Świętym Krzyżu, model Łysogór oraz ciekawe zdjęcia krajoznawcze, fotografie osób związanych z regionem. W podziemiach Muzeum przygotowana została ekspozycja ukazująca warunki w jakich przetrzymywani byli więźniowie, gdy Klasztor był jednym z najcięższych więzień na obszarze zaboru rosyjskiego.
Zwiedzając okolice polecamy zwrócić uwagę na pozostałości wału kultowego po pradawnej świątyni pogańskiej. Przed chrztem Mieszka I, miejsce to było jednym z najważniejszych miejsc kultu pogańskiego, na którym jak podają dawne przekazy czczono trzy bóstwa. Kamienie z dawnej świątyni posłużyły do budowy pierwszego kościoła pw. Trójcy Przenajświętrzej. Do Potopu Szwedzkiego była on najważniejszą świątynią Królestwa Polskiego, do której przed każdą ważniejszą wyprawą wojenną udawali się polscy monarchowie. Stąd trakt prowadzący z Nowej Słupi na Św. Krzyż nosi nazwę Drogi Królewskiej. 
Gołoborze zimą.
Zmierzając w dalszym kierunku szlakiem, zachęcamy do zobaczenia charakterystycznych dla Łysogór trzyszczytowych rumowisk skalnych z kambryjskich piaskowców kwarcytowych, zwanych gołoborzem.
Wędrując dalej szlak prowadzić nas będzie przez Świętą Katarzynę, Mąchocice, Zagnańsk, Tumlin, Baranią Górę do miejscowości Kuźniaki.

Drukuj

Stowarzyszenie Rozwoju
Wsi Świętokrzyskiej

ul. Rynek 26, 26-025 Łagów
tel./fax (041) 30-74-938
e-mail: biuro@lgd-srws.pl
KRS nr: 0000312036


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie
Menu

Darowizna na stypendia dla uzdolnionych matematycznie dzieci

Składka członkowska

Menu