2009-04-21 09:39:17

Targi Turystyki Wiejskiej AGROTRAVEL

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej przez trzy dni, od 17 do 19 kwietnia, prezentowało się w Kielcach podczas I Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel. Tłumy mieszkańców oblegały stoisko przygotowane przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, na którym promowane były gminy należące do Lokalnej Grupy Działania.
Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej Piotr Sadłocha podkreślał podczas targów, że nastawił się przede wszystkim na promocję Świętego Krzyża. – To miejsce, które jest największą atrakcją naszego województwa – powiedział. – Promujemy także imprezy związane z naszym regionem, zarówno Dymarki, jak i Jarmark Świętokrzyski. Nie zapominamy o pozostałych gminach, które działają w Lokalnej Grupie Działania. Stąd jest też figura Zbója Madeja z Łagowa, są ulotki związane z pozostałymi gminami. Specjalnie na targi Koła Gospodyń Wiejskich w Mirocicach i Piotrowie oraz p. Jolanta Trepka-Ostoja z Pawłowa przygotowały jadło i napitki regionalne. W sobotę na scenie zaprezentowały się dzieci z zespołu Okrasa, który prowadzony jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie.
Specjalnym gościem stowarzyszenia byli przedstawiciele LGD - IRD Duhallow z Irlandii, Michael Doyle i Katarzyna Król. - Nasza lokalna grupa działania jest położona na południu Irlandii - mówili. - Uczestniczymy w Programie Leader od samego początku, wchodzimy też w nowy okres programowania. Przyjechaliśmy tu, by pokazać, co dzięki temu zyskał nasz region.
Około 100 wystawców przybyło na targi do Kielc. Można tu było podziwiać i kupić wspaniałe pamiątki i unikatowe rękodzieło z całej Polski oraz kilku krajów Europy, takie jak koronki, fantastyczne świece z prawdziwego wosku, a także swojskie wyroby, obrazy, rzeźby, tkaniny, unikatowe wyroby porcelanowe, pamiątkowe monety.
W targach uczestniczyli tak znamienici goście, jak: Wiceminister Sportu i Turystki Katarzyna Sobierajska, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Regionalnej z Polskiej Organizacji Turystycznej Cezary Molski, Prezes Polskiej Organizacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” Bożena Fijałkowska, Koordynator Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego ze Szwecji Jan Hansson. Przyjechały delegacje z: Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Litwy, Estonii, Mołdawii, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii.