2010-02-15 11:45:54

Michał Braun, wolontariusz świata

Fot. nr 131 -Michał Braun z Kielc ma 25 lat, ale nie brakuje mu już doświadczeń. Uczestniczył w wielu programach unijnych, przebywał w różnych krajach świata.
Niedawno promował Młodzieżową Akademię Leader’a, w Łagowie. Na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej przyjechał na spotkanie z uczniami miejscowego Gimnazjum Publicznego.
Interesuje go praca z młodzieżą
Bez trudu Michał Braun nawiązał kontakt z gimnazjalistami. Okazało się, że nie pierwszy raz prowadzi takie spotkania. – Praca  z młodzieżą interesuje mnie od dawna, bo daje ogromną satysfakcję - mówi. - Zacząłem już kilka lat temu, jeszcze w podstawówce i liceum. To wszystko zainspirowało mnie do działania.
Podczas spotkania w Łagowie Michał Braun wspomniał o dwóch programach, „Młodzież w działaniu” i „Comenius”, które powinny być najbliższe młodemu pokoleniu. Szkoda jednak, że wiedza o nich jest dość słaba. Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej w 2004 r., sporo ukazywało się materiałów informacyjnych. Ta akcja promocyjna nadal powinna się odbywać.
Ma nadzieję, że w tym roku z okazji Dnia Europy 9 maja znowu będą prowadzone działania promocyjne. Dlatego tak chętnie zaangażował się w Unię Europejską, Akademię Lidera. Dzięki temu można pokazywać ludziom, że warto działać. Umożliwiają to bardzo różne programy.
Często ludzie pytają go, czy realizował jakieś projekty, jak to się robi i skąd się o nich dowiedział. Odpowiada wtedy, że potrzebne są wspólne spotkania, rozmowy. To dzięki nim można się o wszystkim dowiedzieć. Każda zdobyta informacja jest inspirująca i pozwala działać.
Marzenia można realizować
Bardzo dobrze wspomina pierwszy kontakt z programem „Młodzież w działaniu”. Chociaż nie było to wielkie wydarzenie w porównaniu z tym, co potem robił, jednak wyjazd na Łotwę dzięki wymianie międzynarodowej okazał się dla niego czymś niesamowitym. Wtedy zrozumiał, że marzenia można realizować.
Michał Braun podkreśla, że warto czasami postawić na jedną kartę i naprawdę wybrać kierunek, który nas najbardziej interesuje. Jego kolega z klasy nic nie robi poza grą w koszykówkę. Postawił na sport, jest zawodowcem i występuje w pierwszej lidze. Kiedyś wszyscy śmiali się z niego, że nic nie robi poza koszykówką.
Największym marzeniem Michała był wolontariat europejski. Dziewięć miesięcy spędził w Boliwii. – To wielkie wyzwanie, największy projekt, który do tej pory realizowałem – nie ukrywa. – Teraz wiem doskonale, że warto być liderem i warto się wyróżniać. Dzięki temu, że w liceum brałem udział w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej, mogłem wybrać najlepszą uczelnię w Polsce. Zacząłem studiować europeistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Teraz jest na piątym roku studiów. Przygotowuje pracę magisterską na temat zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne. Interesuje go wolontariat na ziemi świętokrzyskiej. Obecnie jest na wymianie studenckiej w kieleckim uniwersytecie. To możliwość, by móc wrócić do rodzinnego miasta i pomieszkać na ziemi świętokrzyskiej.
Zastanawia się, dlaczego nasz region ma tak niski stopień wykorzystania programów europejskich. Twierdzi, że główną przeszkodą  jest brak informacji. Oczywiście, wszystko jest w Internecie, każdy może to znaleźć. Często jednak ludzie nie są świadomi, czego mogą szukać. – Przed kilku laty byłem w sytuacji gimnazjalistów z Łagowa – opowiada Michał Braun. – Uczestniczyłem w podobnym spotkaniu i wydawało mi się, że nie otrzymam żadnego grantu z Unii Europejskiej. Jednak uwierzyłem i teraz wiem, że warto zaczynać jak najwcześniej.
Chce wspomagać swój region
Przykład Michała Brauna jest dość znamienity. Imponujące są jego doświadczenia z całego świata. Niektórzy mogą się dziwić, że teraz chce pracować w regionie świętokrzyskim, który nie ma dobrych notowań w różnych rankingach.
– Motto wielu organizacji pozarządowych brzmi: Myśl globalnie, działaj lokalnie – wyjaśnia. – Te słowa uznaję za myśl przewodnią tego, co teraz robię. Oczywiście warto pomagać ludziom w bardzo biednej wiosce w Indiach, Boliwii, ale można też robić to na swojej ziemi. Tu ludzie też potrzebują wsparcia, doradztwa, zachęcenia. Wprawdzie czasami wolontariat w Indiach brzmi lepiej w CV, ale wolontariat w Łagowie czy świętokrzyskim jest też bardzo potrzebny. To jest to, na co teraz się nastawiam. Chcę wspomagać mój region.
Michał Braun zapowiada, że za dwa miesiące organizuje szkolenie liderów w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Przyjadą do Kielc młodzi ludzie z Węgier, Turcji, Włoch i Anglii. Już teraz zaprasza na nie wszystkie osoby zainteresowane.