2010-04-20 08:51:31

Promowaliśmy nasze gminy na AGROTRAVEL

Fot. mini nr 193 -Już po raz drugi Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z powodzeniem prezentowała się podczas Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotavel, które odbywały się w Kielcach od 9 do 11 kwietnia br.
– Najczęściej nasi goście pytali o zbója Madeja, o którym krąży już wiele opowieści – opowiada Ewa Skuza ze SRWŚ. – Musiałam dokładnie tłumaczyć rodowód naszego ludowego bohatera.
Ewa Skuza opowiadała o Jaskini Zbójeckiej w Łagowie, jej zagospodarowaniu przez miejscowych pasjonatów. Nie wszyscy jeszcze wiedzieli, że to miejsce w regionie znajdzie się na wyznaczanej trasie turystycznej. Już teraz odbywają się tu spotkania, prezentacje ludowe, pokazy.
Mariusz Trepka z Urzędu Gminy w Nowej Słupi zapraszał do odwiedzin swojej małej ojczyzny. Przypominał przede wszystkim o przygotowywanej rekonstrukcji pielgrzymki króla Władysława Jagiełły z Nowej Słupi na Święty Krzyż, która odbędzie się pierwszego dnia Tygodnia Jagiellońskiego, podczas Jarmarku Świętokrzyskiego 16 maja. Prezentował projekt dużej inwestycji, Centrum Kulturowo-Archeologicznego zaprojektowanego przez Fundację Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej, gdzie prawdopodobnie już od przyszłego roku w nowej scenerii odbędą Dymarki Świętokrzyskie.
Stoisko promocyjne Nowej Słupi zostało przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach kierowanych przez dyrektor Agnieszką Popczyk-Borowiecką. Bogato prezentowała się zwłaszcza wystawa prac kieleckich artystów plastyków, które zostały wykonane podczas ubiegłorocznego pleneru. Prace przedstawiały miejsca najbardziej charakterystyczne dla regionu.
Fot. mini nr 199 -Ciekawym uzupełnieniem stoiska była prezentacja wyrobów w części targów zwanej jarmarkiem. Radna Rady Gminy w Nowej Słupi, sołtys Dębniaka Urszula Kozłowska wystawiła w koszyczkach susz owocowy: śliwki, jabłka, gruszki. Przygotowała także pierożki z suszoną śliwką, grzybki, kompot z suszu. Zdzisław Błosiński z Zamkowej Woli prezentował swoje rzeźby. Uwagę zwracały także jaja od kur zielononóżek kuropatwianych z gospodarstwa agroturystycznego z Trzcianki Wiesława i Dariusza Wójcików. Spory był także przygotowany przez nich zestaw ziół, wśród nich między innymi bratek, bagietek, kwiat bzu czarnego, melisa, lubczyk, a także mąka żytnia razowa i mąka pszenna razowa ekologiczna. Dużym powodzeniem cieszyło się również stoisko z produktami wędliniarskimi przygotowane przez gospodarstwo agroturystyczne „Wiśniowe Wzgórze” Agnieszki Zięby z Dębna.