2010-05-19 14:27:55

Gościliśmy zagraniczną grupę

Grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych i administracji publicznej z Ukrainy, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny przebywała z wizytą w Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Jej celem było zapoznanie się z dotychczasowymi doświadczeniami we współpracy z samorządem lokalnym. Delegację zagraniczną tworzyło 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Ukrainy, 6 przedstawicieli jednostek administracji publicznej z Obwodu Winnickiego i po 2 obserwatorów z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Podczas wizyty studyjnej goście wysłuchali prezentacji gospodarzy gmin: w Łagowie – wójta Stefana Bąka, w Nowej Słupi – Wiesława Gałki. Goście interesowali się wspólnymi przedsięwzięciami LGD i samorządów: Rynkiem w Łagowie i Jaskinią Zbója Madeja, Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi. - Naszym gościom zaprezentowaliśmy swoje doświadczenia w tworzeniu Lokalnej Grupy Działania – mówi Dyrektor biura Stowarzyszenia Piotr Sadłocha. – Wyjaśnialiśmy, co możemy wspólnie zrobić z samorządami, by wspólnie zapewnić rozwój lokalny. Mamy spore doświadczenia, którymi chętnie się dzielimy. Wykorzystywaliśmy, na przykład, pewne mechanizmy finansowe, które były innowacyjne, jedne z pierwszych zastosowanych w Polsce, między innymi chodzi o pożyczkę gminną dla organizacji pozarządowej, poręczenie przez gminę kredytu komercyjnego. Partnerzy z Ukrainy interesowali się programami Przejrzysta Polska, otwartością samorządów na mieszkańców. Pytali o warunki tworzenia gospodarstw agroturystycznych, finansowanie inwestycji wodociągowych, kanalizacyjnych. Szczególnie aktywni byli: Włodzimierz Kostiuczenko, ekspert Podolskiego Centrum Praw Człowieka oraz Michał Bardyn, przewodniczący Podolskiego Centrum Praw Człowieka, którzy też pełnili rolę tłumaczy. Współpracę ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej zadeklarowała przedstawicielka organizacji pozarządowej Nasze Podole Larisa Kolulach, która osobiście rozmawiała z dyrektorem Piotrem Sadłochą. Wizyta zorganizowana została przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach projektu „Mechanizmy społecznej kontroli administracji publicznej – współpraca z Ukrainą”.