2012-06-13 14:58:38

Festyn - Z rodziną z tradycji w nowoczesność

W świetlicy szkolnej i na boisku przy Zespole Szkół w Rudkach 2 czerwca br. odbył się festyn „Z rodziną z tradycji w nowoczesność”, który miał na celu promowanie lokalnych tradycji zgodnie z Lokalna Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Szkoły w Rudkach, współorganizatorami było: Koło Gospodyń Wiejskich Modrzewianki i Chełmowianki, Przedstawiciele Domu Kultury w Rudkach oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Rudkach. Festyn został dofinansowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z Łagowa w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

Wspólna zabawa rozpoczęła się o godz. 15. Czas festynu urozmaicony był licznymi atrakcjami. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i dorosłych cieszyły się prezentowane przez Panie z KGW Modrzewianki ozdoby wykonywane z papieru tradycyjną metodą origami modułowego. Ciekawe zajęcia plastyczne z tworzenia mandali zaproponowała dla uczestników grupa z Kielc. Przedstawiciele Domu Kultury prowadzili natomiast wspólne śpiewy i konkurs karaoke, w którym przeważały utwory ludowe. Obok śpiewu ważną rolę odegrały zawody sportowe, a zwłaszcza konkurs w skakaniu na skakance oraz konkurs wiedzy o regionie. Jednak największą atrakcją festynu były pokazy z chemii, fizyki, robotyki i plastyki dla dzieci i dorosłych przygotowane przez grupę Naukownia z Kielc. Uczestnicy pod nadzorem mieszali różne substancje w probówkach i wykonywali drobne doświadczenia z chemii i fizyki. Były wybuchy, ognie i poznawanie różnych substancji oraz ich właściwości.

Dodatkowo w trakcie trwania festynu można było zasmakować „zarzucki” – potrawy regionalnej wykonanej przez Panie z KGW Chełmowianki.