2013-04-16 10:08:28

Zapraszamy na Szlak Przygody

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej wraz z 5 innymi LGD-ami z województwa świętokrzyskiego tj. Lokalną Grupą Działania: „Białe Ługi", "Dorzecze Bobrzy","Krzemienny Krąg", "Nad Czarną i Pilicą" oraz "Wokół Łysej Góry" ropoczęło realizację projektu Szlak Przygody w ramach działania 421 Wdrażanie projektów współpracy objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Szlak Przygody to największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce oparty na systemie lojalnościowym, obejmującym swoim zasięgiem około 850 km tras, na których znajdzie się ponad 100 oznakowanych atrakcji na obszarze 41 gmin.
Wszystkie atrakcje są ściśle związane z historią i kulturą regionu. Utworzonych zostało 6 Krain (tj. Kraina Talentów, Kraina Czterech Żywiołów, Kraina Natury, Kraina Sacrum i Profanum, Kraina Legend, Kraina Kultur).
Obecnie do projektu przystępują firmy partnerskie, ale już niebawem będą mogli korzystać z niego pierwsi turyści. Podróżując po atrakcjach Szlaku, turysta będzie mógł nieodpłatnie otrzymać kartę lojalnościową. Każdy, kto np. odwiedzi muzeum, skorzysta z noclegu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, czy zamówi obiad w restauracji uczestniczącej w projekcie, otrzyma dodatkowe punkty na swoją kartę lojalnościową. Po zgromadzeniu odpowiedniej liczby punktów będzie można je wymienić na wybrane przez siebie nagrody. W tym przypadku, zebrane punkty pozwolą np. obniżyć koszty pobytu turystyczno-rekreacyjnego, zyskać darmowy nocleg lub skorzystać z dodatkowych atrakcji.

Dodatkowo na trasie Szlaku Przygody powstają starannie przygotowane tablice informujące o okolicznych atrakcjach. Na dużych tablicach znajdziemy cały Szlak Przygody, obejmujący wszystkie wyżej wymienione krainy i 3 główne obiekty turystyczne w każdej z nich. Te znaki mają na celu promocję całego Szlaku, podkreślenie jego wielkości i zróżnicowania, a tym samym zachęcenie turystów do przedłużenia pobytu i powrotu w nasze okolice. Małe tablice informacyjne ukazują mapę jednej wybranej krainy, na terenie której właśnie się znajdują. Pokazują bardziej szczegółowo jej obszar i znacznie więcej atrakcji w najbliższej okolicy. Taki sposób prezentacji i umiejscowienie informacji w punktach dobrze znanych i popularnych wśród turystów daje możliwość zaprezentowania miejsc mniej znanych, a równie atrakcyjnych pod względem kulturowym czy historycznym.

Pierwsze tablice zostały już zamontowane na terenie Gminy Nowa Słupia, kolejne już wkrótce powstaną w pozostałych Gminach z terenu lgd.