2013-04-09 10:12:35

Młodzi Aktywni z Łagowa uczestniczyli w spotkaniu dyskusyjnym

Świadomość zalet swojego regionu i swojej społeczności lokalnej ma istotne znaczenie dla poczucia własnej wartości mieszkańców (zwłaszcza młodych), a także niesie w sobie potencjał mobilizacji do aktywności obywatelskiej.

W dniu 5 kwietnia 2013 r. w Publicznym Gimnazjum w Łagowie odbyło się spotkanie dyskusyjne młodzieży gimnazjalnej pn. „Aktywność obywatelska młodzieży w społeczności lokalnej”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Trasa 78 – ze śląskiego w świętokrzyskie”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem spotkania było zainspirowanie młodzieży do dyskusji nad sposobami włączenia się młodych ludzi do współdecydowania o sprawach publicznych.
Dyskusję rozpoczęto od przedstawienia się uczestników. Następnie młodzi uczestnicy spotkania podzieleni zostali na cztery grupy, po czym każda z grup wytypowała swojego lidera i nadała swojej grupie nazwę:
1. Luxtorpeda,
2. Relax,
3. Bezimienni,
4. Szlachta.
Po krótkim przedstawieniu się wszystkich przybyłych oraz przeprowadzonej grze integracyjnej, budzącej zaufanie w grupie, uczestnikom przedstawiona została prezentacja przykładowych inicjatyw/imprez realizowanych przez młodzież w tym Młodzieżową Radę sąsiadującej Gminy Bieliny.
W trakcie niniejszego spotkania okazało się, iż tak naprawdę młodzież z Gminy Łagów w większości jest zainteresowana sprawami lokalnymi, chcą na nie wpływać i chcą być współodpowiedzialni za lokalną wspólnotę, są pełni energii i chcą zrobić coś pożytecznego na rzecz swojej społeczności. W trakcie dyskusji młodzież zadeklarowała chęć zorganizowania małych wydarzeń/imprez lokalnych z udziałem swoich kolegów/koleżanek, których być może uda się zachęcić do zaangażowania oraz wzbudzić postawy odpowiedzialności za własny byt. Niestety młodzi ludzie ze środowisk wiejskich często borykają się z dużym problem tj. brakiem możliwości aktywnego, atrakcyjnego i pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego w związku z niedostępnością atrakcji takimi jak: kino, basen, teatr, lodowisko itp. jak również brakiem możliwości zaangażowania się w życie prospołeczne. Z reguły problemy te nie są dostrzegane przez dorosłych. Młodzież potrzebuje wartościowej formy spędzania wolnego czasu, ma potrzebę robienia czegoś dobrego i ważnego, poczucia, że jest niezbędna innym ludziom.
W związku z powyższym Młodzi uczestnicy podczas spotkania wypracowali wspólnie w grupach pomysły zorganizowania wydarzeń na terenie swojej szkoły bądź poza jej murami, chociażby po to aby: „pokazać innym nie tylko młodym, że sami potrafią coś zdziałać, wzmocnić swój potencjał, zintegrować, pomóc znaleźć zasoby środowiskowe, pokonać nieśmiałość, pożytecznie zagospodarować wolny czas, zachęcić znajomych do reagowania i działania oraz zachęcenia większej liczby młodzieży do przyłączenia się do grupy”.
Każda grupa zaprezentowała swoje wydarzenie ze wskazaniem wstępnych terminów/harmonogramów. Pomysły okazały się bardzo ciekawe m.in. zorganizowanie: wystawy zdjęć śmiesznych, giełdy hobbystycznej czy rajdu. Jednogłośnie zdecydowano, iż imprezy te muszą być ogólnie dostępne dla społeczności lokalnej. Termin realizacji niniejszych wydarzeń wstępnie określony został na czerwiec 2013 r. Następnym krokiem będą kolejne spotkania w celu wypracowania szczegółów dot. zorganizowania imprez.
Ponieważ młodzież jest zainteresowana zorganizowaniem również wydarzeń poza środowiskiem szkoły, dlatego warto będzie dotrzeć i dowiedzieć się, jakie organizacje pozarządowe, placówki znajdujące się w okolicy, widzą potrzebę zaangażowania u siebie młodzieży aby być może wpólnie zorganizować imprezę…

Głowa do góry i zaczynamy działać!

Spotkajmy się na facebook – Młodzi I Aktywni