2013-08-20 06:45:35

Festiwal Filmowy

17 sierpnia 2013 r. w Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Bielinach odbył się Festiwal Filmowy, zorganizowany przez uczestników/uczestniczki projektu „Akademia Młodego Przewodnika”, współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Festiwal poświęcony był prezentacji dwóch spotów, promujących walory gminy Bieliny i gminy Łagów, przygotowanych przez uczestników/uczestniczki projektu. Podczas Festiwalu zaprezentowano założenia i efekty realizowanego projektu „Akademia Młodego Przewodnika”. Następnie przedstawiono spoty promujące gminę Bieliny oraz gminę Łagów, które spotkały się z życzliwym przyjęciem ze strony zebranych osób. W ramach Festiwalu przeprowadzony został konkurs filmowy na najciekawszy spot promujący walory gminy Bieliny i/lub Łagów, skierowany do osób w wieku do 20 roku życia. Do konkursu można było zgłosić własny, amatorski filmik wykonany kamerą lub telefonem komórkowym, którego tematem jest promocja walorów turystycznych gm. Bieliny i/lub gm. Łagów, indywidualnie interpretowanych przez autorów prac (tzn. ukazanie tego, co poszczególne osoby uważają za najbardziej interesujące pod względem turystycznym w gminie). W ramach konkursu wpłynęło 5 filmów. Ze względu na wyrównany poziom zgłoszonych prac, jury w składzie: Anna Łubek – prezes Stowarzyszenia LGD Wokół Łysej Góry, Ewa Skuza ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej, Ilona Piotrowska uczestniczka projektu z gminy Bieliny, montażysta spotów promocyjnych, Karol Gałka uczestnik projektu z gminy Łagów, pasjonata fotograf, którego zdjęcia zyskują uznanie na portalach społecznościowych oraz Malwina Skrzyniarz-Pióro, koordynator projektu „Akademia Młodego Przewodnika” przyznało dwa I-miejsca oraz trzy II-miejsca. Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Na zakończenie Festiwalu, uczestnicy spotkania udali się na niezwykle interesujący quest pt. „Śladami historii”, przygotowany przez Izabelę Mochocką, uczestniczkę projektu „Akademia Młodego Przewodnika”. Spoty promujące gminy: Bieliny oraz Łagów zobaczyć można na stronie internetowej www.akademia-mlodego-przewodnika.pl Quest „Śladami historii” dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych w Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Bielinach.