2014-01-17 12:15:21

Zapraszamy na wydarzenie "WIECZÓR PIELGRZYMA" w Nowej Słupi

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki "Łysogóry" wciąż aktywne. Organizowany właśnie „Wieczór Pielgrzyma” jest częścią Programu „Góry świętokrzyskie Naszą Przyszłością”. To nowy  pomysł Stowarzyszenia na promocję kultury i tradycji regionu, a jednocześnie jedna z większych atrakcji  świętokrzyskiej turystyki o okresie karnawału.

Wszystkie zajęcia mają charakter integracyjny i między pokoleniowy dla społeczności lokalnej.

- Dużo pracy za nami, ale warto było – mówi Jarosław Maliszewski,– wspierał nas duch Pielgrzyma spod Świętego Krzyża. To ważna postać w naszym regionie. Co rok udajemy się z miarką sprawdzać, jak daleko ma jeszcze do szczytu „naszej góry”. 25 stycznia odegra główną rolę w przedstawieniu, wieńczącym huczny finał projektu – „Wieczoru Pielgrzyma”.  Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” z Nowej Słupi po raz pierwszy zaprezentuje widowisko w takiej konwencji.” – dodaje prezes.

Organizatorzy zapraszają 25 stycznia 2014 r. o godzinie 16.00  do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi w Rudkach na finał projektu, realizowanego przez Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne Łysogóry pt.; „Wieczór Pielgrzyma” w ramach Programu GÓRY  ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ.

Celem imprezy jest zaprezentowanie i wykreowanie nowego produktu turystycznego pod nazwą „Wieczór Pielgrzyma”, na który składa się spektakl w wykonaniu młodzieży w choreografii dyrektor KTT Elżbiety Szlufik-Pańtak oraz degustacja potraw regionalnych.

"WIECZÓR PIELGRZYMA"

„Wieczór Pielgrzyma”  to przedsięwzięcie składające  się z  kilku wątków tematycznych. W jego skład weszły już m.in. spotkania z etnografem, który wprowadził wszystkich uczestników w tematykę dotyczącą kultury ludowej i obrzędów - zarówno religijnych, jak i pogańskich; zajęcia warsztatowe dawnego włókiennictwa, w których uczestniczyli mieszkańcy gminy Nowa Słupia i członkowie ŚTA "Łysogóry". W trakcie zajęć uszyto również część strojów do finałowego spektaklu; a podczas warsztatów plastyczno-artystycznych powstawały scenografia i rekwizyty, które zostaną wykorzystane 25 stycznia. Spektakl taneczno-teatralny, stanowiący część kulminacyjną nadchodzącego finału opowiada o tradycjach regionu, związanych z przesileniami słonecznymi oraz o legendach świętokrzyskich.  - Podczas wieczornej zabawy goście będą mogli dowiedzieć się, kim jest święty Emeryk, co mają wspólnego czarownice z gołoborzem, oraz dlaczego "na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" - mówi Jarosław Maliszewski, prezes Stowarzyszenia. - Liczymy, iż impreza przybierze wymiar cykliczny - dodaje Maliszewski.