W dniach 10-11 maja 2018 r. w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej gm. Nowa Słupia mieliśmy przyjemność gościć delegację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu tym uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych grup działania (LGD), Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego (ŚBRR), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także beneficjenci poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” oraz grantobiorcy będący realizatorami poszczególnych zadań w ramach projektów grantowych.
Spotkanie poświęcone było wymianie doświadczeń z wdrażania instrumentu rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). W trakcie spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenia z zarządzania i wdrażania RLKS z perspektywy zarówno krajowej, jak również LGD i podmiotu wdrażającego oraz beneficjentów i grantobiorców. Wiceminister Ryszard Zarudzki zaprezentował wstępne propozycje MRiRW dotyczące zaprogramowania RLKS po 2020 r. nawiązując do doświadczeń z 14 lat wdrażania podejścia LEADER w Polsce. Podkreślił, że dalszy rozwój tego instrumentu w dużym stopniu uzależniony jest od aktywności samych LGD i wykazania, że ich działalność na obszarach wiejskich przynosi rzeczywistą wartość dodaną dla beneficjentów. Uczestnicy spotkania podkreślali jak ważną rolę dla osiągniecia sukcesu we wdrażaniu RLKS odgrywa wielopłaszczyznowa współpraca, zaufanie i praktyczne zastosowanie siedmiu zasad leżących u podstaw podejścia LEADER (tj. lokalne partnerstwo, oddolność, tworzenie powiązań i współpraca, innowacje, zintegrowanie i wielosektorowość działań, terytorialność oraz lokalne finansowanie i zarządzanie) jako metody aktywizacji lokalnych społeczności i włączania jej w rozwój swojego obszaru. Istotną część spotkania stanowiła wizyta w terenie: spotkanie w LGD Krzemienny Krąg oraz w miejscu realizacji projektów grantowych: Centrum Kulturowo Archeologicznym (świętokrzyskie dymarki) oraz punktów na trasie sieci międzygminnych szlaków rowerowych (przystań rowerowa – miejsce odpoczynku dla turystów i serwisu rowerów).
Spotkanie w Wólce Milanowskiej pozwoliło na wymianę poglądów, podzielenie się doświadczeniami oraz prezentację dobrych praktyk, które warte są do zaprezentowania w innych samorządach województw w celu usprawnienia wdrażania RLKS.
Wszystkim uczestnikom spotkania jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
|