2009-07-10 13:13:13

Protest do Ministra Rolnictwa w sprawie Działania 4.3 PROW

Lokalne grupy działania są w coraz trudniejszej sytuacji finansowej. Wszystko przez to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie otrzymała akredytacji dla działania 4.3 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja”, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zakończyło prac pozwalających samorządowi województwa na podpisanie z nami umowy na funkcjonowanie lokalnej grupy działania. Dotychczas swą działalność LGD finansowały ze środków własnych pochodzących ze składek. Brak jednak umowy na funkcjonowanie powoduje, że nie mogą one otrzymać zaliczki i refundacji, za ponoszone od stycznia koszty.
W kwietniu br. LGD podpisały z samorządem wojewódzkim tzw. umowy ramowe na wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Umowa ta zobowiązuje grupę m.in. do bezpłatnego świadczenia usług doradczych dla swych beneficjentów, organizowania bezpłatnych szkoleń i terminowego przeprowadzania konkursów. O ile LGD mogą prowadzić działalność doradczą i szkoleniową finansując ją z własnych pieniędzy, to jednak nie mogą przeprowadzać konkursów bez akredytacji ARiMR oraz podpisanej umowy na funkcjonowanie. Tym samym nie wywiązałyby się z obowiązków wynikających z umowy na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju. Za co grozi im natychmiastowe jej rozwiązanie. Tym samym utraciłyby one możliwość otrzymania refundacji za ponoszone już koszty, a mieszkańcy obszarów wiejskich możliwość otrzymania dofinansowania swoich inwestycji z Osi IV Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W województwie świętokrzyskim poprzez LGD na obszary wiejskie miało trafić 26 437 405,00 euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Problem ten na razie dotyczy przede wszystkim Województwa Świętokrzyskiego, które jako pierwsze w Polsce sprawnie przygotowało się do wdrożenia Leader’a, ale już niedługo obejmie on cały kraj.
W załączonym poniżej pliku zamieszczona została treść pisma, którą należy przesłać fax’em i pocztą do:
1. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - fax. (022) 623-23-25, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa,
2. Ministerstwa Finansów – fax (022) 694-41-77, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.